Kui ma oleksin värbaja... ehk veidi robotitest

Karl Laas | @upsteem.com

Milliseid abivahendeid ma kasutaks, kui ma oleksin värbaja? Kas sihtotsing või tavapärane töökuulutus ja kandidaatide valik? Tehnoloogia võib muuta protsessi sujuvamaks ning vähem aega nõudvaks mõlemal juhul. Panin kokku mõned näited süsteemidest, mida saaks hästi kasutada ka värbamise efektiivsuse tõstmiseks.
PS! Lõpu poole läheb järjest huvitavamaks.
Pildil: TARA, vestlusbot (chatbot) mis automatiseerib värbamise ja aitab projektijuhtimises. allikas: TARA

Efektiivsus määrab tihti vahe 98%-se ja 110%-se soorituse vahel. Ma ei räägi sisust. Sisus - inimeste tundmises ja kõnetamises pead Sa värbajana nagunii hea olema. Räägime ainult tööriistadest, mis võivad sinu efektiivsust tõsta.


E-mail ei ole lihtsalt kirjade kirjutamine


Kas oled tabanud end mõttelt, et mis sinu hoolega kirjutatud e-kirjast sai? Kas see jõudis adressaadini? Kui tahad olla efektiivne peaksid saama infot, kas sinu kiri jõudis kohale ja kas sinu valitud kandidaat klikkis töökuulutusel või ettevõtte tutvustusel. Selleks on olemas omad tööriistad. Näiteks:

See lahendus töötab Gmaili peal ja laseb sul saada infot kirjade avamise kohta. Üsna lihtne tasuta lahendus. Olemas ka tasulised paketid.

Rakendusel on olemas nii Gmaili kui ka Outlooki liides. Saad jälgida üksikute meilide avamisi kui ka kirjutada jada-kirjade kampaaniaid. Võimalik lisada dokumente, mille avamisi samuti jälgitakse. Sa tead, kes sinu kirja vaatas ning kui kaugele ta luges lisatud presentatsiooni. Saad sekkuda alles siis kui eelnevalt valmis kirjutatud kampaaniale tuleb vastus. Tasuta minimaalsed funktsioonid ning võimsam tasuline lahendus.

Mõlemale lahendusele on ka mitmeid alternatiive. Põhimõte on üks - e-kirjade kirjutamine ja saatmine peaks olema lihtne, automatiseeritav ja sa peaksid saama ka tagasisidet sellest kes ja kuna su kirju luges ja avas.

Sinu avalik kalender ja robot-assistendid


Värbamine jõuab ühel hetkel kas Skype-intervjuu või kohtumiseni. Kohtumiste kokkuleppimine ja sobivate aegade paikapanek on alati aeganõudev. See ei pea aga nii olema. Võid kasutada avalikke kalendreid või ka tehisintelligentseid roboteid. Näiteks:

Tegemist on näidisega aja bronneerimise süsteemist, mis on seotud kas ühe või mitme inimese kalendriga ja laseb aegu bronneerida kas kandidaadi-intervjuuks või mõnel muul otstarbel. Sellised süsteemid sobivad ühtviisi hästi nii tööintervjuude kokkuleppimiseks, müügikohtumisteks kui toote presentatsioonideks. Meie kasutame Upsteem.com-is näiteks AcuityScheduling teenust oma müügiesitluste kokkuleppimiseks.

Amy või Andrew (vali kumb sulle rohkem meeldib) on virtuaalsed assistendid, kelle üks ja ainus eesmärk on aidata sul koosolekute aegu kokku leppida. Nad on robotid, kes sinu eest klapitavad e-mailide vormis võimaliku kandidaadiga sobivad kohtumise ajad. Asi on väga lihtne - nad suhtlevad kandidaadiga inglise keeles ja leiavad teile sobiva aja. Tasuta lahendus on piiratud ligipääsuga. Raha eest saab rohkem, samas summad ei ole suured. On ka alternatiivseid teenuseid, mis nõuavad rohkem raha, kuid on väga võimasad abilised. 

Robotid taustakontrollis ja miks mitte ka kogu värbamisprotsessiks


Enne kohtumisi oled kindlasti huvitatud ka taustakonrollist, ka siin saavad robotid sind aidata. Nii võivad intelligentsed robotid ka kogu värbamisprotsessi üle võta ja sinu kandidaatidega ka sinu eest ja otse suhelda. Näiteks:

Lahendus aitab sul teha taustauuringu sinu kõikide kohtumiste teiste osapoolte kohta. Läbi vaadatakse kogu info, mis oli viimati näha avalikes sotsiaalmeedia kanalites ning uudistes. Jah - lahendus töötab paremini suurema Twitteri kultuuriga riikides. Midagi saad oma kohtumispartnerite kohta teada ka Eestis. 

Mya on teksti-vestluse robot (bot), mis aitab sinu kandidaate kandideerimisavalduse täitmisel ja korraldab sinu eest pea-aegu tervikliku värbamisprotsessi. Ta teostab skriiningu, lepib kokku kohtumised ja aitab isegi onboardinguga. Samuti nõustab ta kandidaate ning jätab Sinu ettevõttest soovitavalt hea mulje. See on robot. Ja muidugi teatab ta ise nendele, kes ei saanud valitud ja pakub ka veidi lohutust toetava huumori näol. Tegijad väidavad, et See suudab lahendada kuni 75% värbamisprotsessis ette tulevatest olukordadest. Kahjuks muidugi ainult inglise keeles esialgu.

Seda nimekirja võiks täiendada ka veel terve rea teenustega, mis muudavad efektiivseks nii taustakontrolli kui ka video-värbamised ja kandidaatide testimise. Paljud nendest teemadest on eraldi tehnoloogia valdkonnad.

Et asi ei jääks ühekülgseks, olgu aga öeldud, et värbamine on kahesuunaline tänav. Nii nagu tööandjatel on läbi värbajate võimalik enda heaks tehnoloogiat rakendada on see võimalik ka teist pidi - ka töölesoovijad saavad tänapäeval robotid enda huvides tööle panna. Võib-olla kohtute teiegi lähitulevikus mõne töölesoovijaga, keda esindab robotist agent. Loe täpselmalt: http://venturebeat.com/2016/06/19/3-chatbots-to-help-you-find-your-next-job/.
Kui eelmisest jäi väheks, siis siin on veel: http://blog.ventureradar.com/2016/06/14/25-chatbot-startups-you-should-know/
PS! Lähedases tulevikus võime jõuda sinnagi, kus robotid värbavad internetis roboteid.

Kui tahad ka sellest teemast rohkem teada tule meie HR-IT koolitusele!
Kui koolituda pole aega, loe meie HR-IT raamatut: http://www.hrconf.com/hrit-raamat

Kõik küsimused ja kommentaarid oodatud!

Karl Laas
karl.laas@upsteem.com
+372 53 468 213

  • sunanda
    This is a very good website.I got more information on this website, thank u for providing such a useful information, keep it up.

    11. juuli

Kommenteeri:

Email again:



Otsi blogist:




Küsin täpsemalt! 



Kontakt:


Karl Laas
CEO ja co-founder
+372 53 468213
karl.laas@upsteem.com
Skype: karl_laas
 

Liitu uudiskirjaga

Oleme koostööd teinud: